Dobrze ubrana Gustowne dodatki Klasa i szyk

Jak winien wyglądać elegancki facet? Parę słów na temat fascynującej historii krawatów

W współczesnych czasach coraz większą popularność zdobywają sobie różnego rodzaju blogi na temat mody męskiej. Współcześni mężczyźni coraz większą uwagę przykładają nie tylko do tego, jak prezentują się w pracy i podczas oficjalnych spotkań, ale również na co dzień – przykładowo podczas weekendu spędzanego z rodziną. Z tego właśnie powodu powstaje cykl naszych tekstów dotyczących mody męskiej – dzisiaj dla przykładu się historią krawatów.

Interesująca przeszłość krawatów

Historia krawatów jest bardzo długa, co oczywiście zadziwi każdego – zwykle wydaje się nam, iż krawaty stały się atrybutem współczesnego faceta. Tymczasem najstarsze krawaty pojawiały się na terenie Europy już w 17 wieku – wtedy król Francji Ludwik XIV przejął je od Chorwatów. Od razu krawaty stały się symbolem dobrze wyglądającego mężczyzny i zaczynały świadczyć o jego dobrej pozycji. Na początku krawaty były właściwie wyłącznie jedwabne – dopiero wraz upływem czasu zaczęto produkcję krawatów z różnych materiałów, które były zwyczajnie tańsze niż dobrej jakości jedwab. Początkowo krawaty z pewnością wyglądały zupełnie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej rozpowszechnił się aktualny krój krawata. Jednocześnie w latach sześćdziesiątych praktycznie nikt z przysłowiowych Kowalskich nie nosił krawatów – był to symbol protestu przeciwko ówczesnej władzy. Rozkwit mody krawaciarskiej nastąpił znowu dopiero w latach 90. i można stwierdzić, iż nie tylko trwa do dziś, ale również zdecydowanie coraz mocniej się rozwija.

biznesman

Źródło: pixabay.com

Pozostałe dodatki męskiej szafy

Równocześnie trzeba zwrócić uwagę na szybko rozwijającą się nieco inną gałąź tego przemysłu – mianowicie muchy. Najczęściej stosowane są jako alternatywa krawata, jednakże warto zapoznać się z elementarnymi zasadami savoir vivre odnoszącymi się do ich zakładania. Muchy zazwyczaj nosimy do fraka czy smokingu, natomiast krawat będzie na pewno właściwą ozdobą do tradycyjnego garnituru czy do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to zdecydowanie nie koniec wszelkiego rodzaju kłopotów. Czy zdecydować się na eleganckie kolory czy raczej dopasowywać kolor tych ozdób do koloru sukni swojej żony? Czy w trakcie oficjalnej imprezy możesz poluzować trochę krawat a nawet go zdjąć? Na te i inne wątpliwości postaramy się odpowiadać w kolejnych artykułach naszego cyklu.