Dobrze ubrana Gustowne dodatki Klasa i szyk

W jaki sposób najlepiej przygotować się do górskich wycieczek czyli podstawowe informacje o wyborze obuwia trekkingowego.

Porządne, odporne na wilgoć buty to nieodłączny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach obuwniczych ich wybór jest bardzo duży, a ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych a będą kończyć nawet na blisko tysiącu. Wybierać jest więc w czym, lecz żeby wybrać dobrze trzeba się trochę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Nieodpowiednio dopasowane buty do chodzenia po górach w najlepszym wypadku mogą być uciążliwe, lecz często mogą spowodować zwichnięcia czy złamania nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba je dobrać do rodzaju wycieczek, i tu rozróżnia się trzy główne ich rodzaje. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także jeśli na co dzień chce się mieć na nogach wygodne obuwie, bardzo dobrze nadają się buty niskie.

Zainteresował Cię ten temat? Jeżeli tak, to przejdź do nowego artykułu i czytaj artykuł o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Są one lekkie, dobrze oddychają i utrzymują komfort termiczny, a część modeli jest wyposażona w membrany wodoodporne. Jednak ze względu na to, że nie zakrywają one dobrze kostek, to nie zaleca się ich na trudniejsze szlaki, na których jest na przykład więcej błota czy kamieni.

Kolejny rodzaj trekkingowych butów jest wykonany z bardzo podobnych materiałów, lecz posiada już wyższą cholewkę. Dzięki temu, że dużo lepiej ochraniają nogi przed urazami, to da się w nich udać się na trudniejszy szlak, zwłaszcza że dużo częściej niż buty lekkie wyposażono je w wodoodporne membrany. Najwyższą półkę stanowią buty ciężkie, zrobione z solidnych materiałów, masywne i wyposażone w porządną podeszwę. W takich butach nie będzie straszne żadne błoto, deszcz czy śnieg, w każdych warunkach doskonale sobie poradzą – popularne produkty.

sprawdź szczegóły

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna tego typy buty trekkingowe damskie raczej nie kosztują stu złotych, a jednak trzeba za nie dać kilka razy więcej, lecz nawet przy intensywnej eksploatacji z pewnością posłużą kilka lat chodzenia. Wybierając obuwie do chodzenia, bez znaczenia z jakiej grupy, zawsze należy je zmierzyć. Powinny być one dopasowane i wygodne, szczególnie nie mogą być za luźne, bo na górskim szlaku każdy szczegółów spowodować może bolesne odciski albo obtarcia.