Dobrze ubrana Klasa i szyk

Pielęgnacja ciała mężczyzn i kosmetyki używane do golenia.

Znany jest stereotyp, który zakłada, że dbanie o wygląd i pielęgnacja własnego ciała to częściej specjalność pań niż mężczyzn. I jest to stereotyp z całą pewnością wiarygodny i wyjątkowo utrwalony zarówno kulturowo, jak również w biologii mężczyzny. W odróżnieniu od kobiet, faceci na ogół nie widzą siebie jako obiektu adoracji, więc nie dostrzegają powodu, dla którego mieliby świadomie korzystać z kosmetyków czy zajmować się pielęgnacją ciała.

Poza tym, powody ku temu nie są wyłącznie uwarunkowane psychicznie – fizjologia wszystkich panów jest taka, że umożliwia nieco mniej dbać o swój wygląd zewnętrzny bez znacznych strat wizerunkowych – Facetaria. Dla przykładu, mężczyźni posiadają w przybliżeniu o 25% grubszą i bardziej owłosione ciało niż kobiety, co czyni ich bardziej odpornymi na warunki zewnętrzne i mniej delikatnymi. Taka fizjologiczna bariera ochronna nie oznacza jednak, że faceci mają prawo o siebie nie dbać. Wciąż pozostaje przecież chociażby temat golenia się. Angielski pisarz Somerset Maugham napisał niegdyś, że w każdym goleniu brzytwą kryje się pewna filozofia. Ciężko się z tym nie zgodzić, skoro jest to czynność, która zdaje się być jednym z najważniejszych zadań, z którymi zmierzyć się musi każdy facet dzień w dzień z rana w łazience (pomijając tych którzy zapuszczają brodę lub/i wąsy, oczywiście) – żel do golenia.

dbający o siebie mężczyzna

Autor: Kavian Borhani
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma z pewnością wypracowane sposoby i rytuały przy goleniu twarzy. Oprócz niezbędnego przyrządu, jakim jest maszynka do golenia (kiedyś brzytwa), potrzeba również kosmetyków, które ułatwią nam czas spędzony przed lustrem. Najczęściej używany dziś kosmetyk to żel do golenia, czasem stosuje się również kremy męskie po goleniu, aby załagodzić nieco piekące odczucie potraktowanej ostrzem skóry. Jeśli chodzi o dobór kosmetyków, wydaje się, że jesteśmy konserwatywni. Jednak na rynku pojawiają się coraz regularniej nowości, które warto przetestować, jak choćby MEN-U ‘matt skin refresh gel’, czyli żel do twarzy wspierający likwidację wrastajacego zarostu – men-u to moje ulubione produkty.