Uroda

Zwyrodnienie plamki żółtej – powody, objawy i wartości leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, tytułowane także „AMD” jest schorzeniem w siatkówce połączonym z wiekiem, powodującym stratę spostrzegania centralnego. Stanowi główną przyczynę zgorszenia się ostrości wzroku u ludzi po 50 roku życia w państwach wysokorozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Za sprawą jej działania wykonalne jest czytanie, rozpoznawanie twarzy, obserwowanie telewizji i jazda autem. Dzięki niej widzimy także barwy.

leczenie plamki żółtej

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej doprowadza do pogorszenia widzenia, a nieraz do pełnej utraty widzenia centralnego – ograniczając, a czasami uniemożliwiając sprawowanie dziennych zadań. Schorzenie charakteryzuje się leniwym i bezbolesnym postępem. Pomimo tego w wybranych przypadkach AMD może rozwijać się w mgnieniu oka, skutkując nieodrwacalną utratą wzroku w wybitnie krótkim czasie. Typowe objawy to wykrzywienia w widzeniu linii prostych, zamazane i mniej ostre widzenie centralne, złotawa lub ponura kropka w centralnym polu zauważania, zdeformowanie oglądanych obiektów, barwy wydają się być bledsze i skromniej wysycone. Należy zdać sobie sprawę, jak potworną rolę odgrywa plamka żółta – leczenie (rehabilitacja z dojazdem do domu) jej chorób jest ogromnie ważkie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest skrupulatnie scalone z wiekiem. Przejawy pojawiają się najczęściej po 50. roku życia, chociaż są one skutkiem przemian, jakie zachodziły w organizmie znacząco wcześniej, pod wpływem przeróżnych czynników. Na wystąpienie AMD może posiadać wpływ m.in.

Znajdziesz w tym miejscu faktycznie szerokie opracowanie (http://www.salon4you.pl/project/fryzjer/) takiego tematu, więc warto je dokładnie przeczytać. Poznasz wtedy wiele ciekawych informacji.

zbytnia ekspozycja na promienie UV i głęboki poblask widzialny oraz długookresowe i regularne rezydowanie w pozornym oświetleniu. Ryzyko zachorowania na AMD jest kilkakrotnie większe u palaczy tytoniu. Kiedy chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii wykonywana jest diagnostyka polegająca na dokonaniu godziwych badań, w tym testu Amslera. Do uzdrawiania wykorzystuje się leki hamujące powstawanie chorobliwych naczyń krwionośnych. Pewne środki są wstrzykiwane bezpośrednio do wnętrza oka. Kuracja obejmuje parę zastrzyków, jakie serwowane są w wyznaczonych interwałach czasowych. O ilości i częstości iniekcji doszklistkowych postanawia medyk po badaniu okulistycznym i wykonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to ułatwia zahamować rozwój schorzenia, a u większości pacjentów polepszyć ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Wypada zdać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w dziennym egzystowaniu gra plamka żółta – leczenie schorzenia jest bardzo znaczące. Ceny zabiegów nie są niedrogie, niejednokrotnie dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, natomiast pożytki są o sporo cenniejsze – cennik usług.