Dobrze ubrana Gustowne dodatki Klasa i szyk

StyllDesign przez wieki – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpety – ciekawe informacje.

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno mimo to stały się powszechną częścią ubioru, a co ciekawsze wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja ruszyła na masową skalę.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) owijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby ochraniającą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też bardzo dobrze jako bandaże (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu.

Nasza solidna treść (http://noor.pl/) powinna przypaść Ci do gustu, gdyż zawarliśmy w niej sporą liczbę fantastycznych treści. Zatem przeglądaj bez ograniczeń.

O ile w średniowieczu skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z bajek), obecnie dając na rynek skarpety producent dba o to by były na nich także najnowsze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, zwłaszcza do garnituru i butów, trzeba być niezwykle ostrożnym, tak ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wtopę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki lub podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta chętnie wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych inspiracji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety wytwórca ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić na jakie tory skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki wrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet zwyczajna skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego stylowego blogera. Projektanci igrają ich formą, producenci czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie nadal pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.