Uroda

Artykuł o zastosowaniach doskonale znanej nam soli, która przeszła już dawno do legendy nie tylko jako dodatek do dań

Najczęściej używaną w kuchni przyprawą bywa sól. Jedynie garść dam będzie w stanie zupełnie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi nadciśnieniem. Ludzkość znalazła sporo zastosowań dla soli – kiedyś, kiedy nie było zamrażarek w powszechnym użyciu, szynkę konserwowano potrzepując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli

Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy usiłują czyścić nim plamy na odzieży lub pozbywają się cząstek zaschniętych potraw w piekarniku. Poradniki naszych prababć słyną z tego gatunku porad, a przedstawicielki młodego pokolenia, kiedy chemiczne środki czystości nie dają rady, z wielką chęcią stosują się do zapisanych tam wskazówek.
Polskim potentatem solnym pozostaje województwo małopolskie, a ściślej okolice grodu Kraka. Bochnia i sąsiednia Wieliczka to dwie miejscowości, do których przybywają turyści z niemalże całego świata. Oczywiście najistotniejszą atrakcją jest zwiedzanie podziemnych tras turystycznych, ale cóż stoi na przeszkodzie temu, by przy okazji zakupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska zapakowana w ładnie wyglądające puzderko. Wspomniany towar może nawet stać się bardzo dobrym upominkiem dla drogiej sercu osoby. W końcu nie zapominajmy, że sól z Bochni bądź Wieliczki w jakimkolwiek razie nie musi nam służyć tylko do przygotowywania potraw obiadowych. Na rynku można nabyć specjalny gatunek soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa w prywatnej wannie może być źródłem wytchnienia po całym dniu pracy i fantastycznym pomysłem na przyjemne spędzenie zimnego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także radoczynnych i pozostałych, zostały odkryte już dość dawno. Powstała nawet nowa dyscyplina nauki, czyli balneologia, a w naszej ojczyźnie największe zasługi należy przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, której się zażywa w sanatoriach przynosi organizmowi szereg korzyści. Przede wszystkim mają one w pozytywny sposób wpływać na odporność i stan naskórka. Jednak nie są one przeznaczone dla każdego. Ograniczeniem mogą stawać się choroby układu sercowo-naczyniowego, więc tacy rekonwalescencji mogą się tylko zadowolić ewentualnym moczeniem nóg w domowej misce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się naprawdę najlepiej, a tak nieskomplikowany zabieg można polecić wszystkim tym, którzy dużo spacerują.