Kosmetyki

W jaki sposób troszczyć się o dojrzałą cerę?

Już po czterdziestym roku życia u dam zaczyna spadać ilość hormonów, szczególnie estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą skórę. Dlatego wymaga ona troszeczkę innego traktowania. W czasie poprzedzającym menopauzę, w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu zredukowany stan estrogenów jest przyczyną pojawiania się rozlicznych objawów starzenia się skóry, zwanych starzeniem hormonalnym. Na skutek obniżenia poziomu estrogenów następuje zanik włókien kolagenowych odpowiadających za elastyczność oraz odpowiednie naprężenie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Następuje także zmniejszenie liczby związków posiadających zdolność wiązania wody. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega też tkanka podskórna. Na skutek tych procesów skóra traci gęstość i gibkość, zwiększają się bruzdy powstałe na skutek naturalnego procesu starzenia się. Stan skóry pogarsza też strata poprawnego nawilżenia sprawiona zmniejszająca się ilością związków tłuszczowych. Zbyt mała doza lipidów w naskórku sprawia, iż woda odparowuje, natomiast okrojona zawartość kwasu hialuronowego mającego dar wiązania jej jeszcze bardziej intensyfikuje suchość (płatki pod oczy).

Mało tego u osób, które nie używały odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawić się mogą przeróżne przebarwienia. Pomocna w walce z tymi zmianami może okazać się hormonalna kuracja zastępcza, jakiej rozpoczęcie musimy skonsultować z lekarzem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednak z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji cery. Przede wszystkim nieodzowny jest właściwy wybór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce muszą się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy jak też płatki pod oczy (krem przeciwzmarszczkowy). Kosmetyki (poznaj: maska do włosów revlon) dla dam dojrzałych są niestety kosztowne, jednak za to w największym stopniu obfite w aktywne składniki. Więcej: pod linkiem

Krem taki poza tym, że powinien być odżywczy, ażeby polepszyć barierę lipidową zatrzymującą w skórze wodę, powinien także mieścić niezbędne skórze składniki. Najlepiej by było zapewniać w kremie kolagen będący rodzajem białka, z którego między innymi zbudowana jest skóra. Istnieją substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez organizm, przykładowo witamina C. Dostarczenie tychże substancji pobudza syntezę kolagenu. Krem taki musimy wklepać w skórę twarzy i szyi oraz dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.