Gustowne dodatki

Odzież z wełny – parzonej i gotowanej

Wełna kojarzy się przede wszystkim z zimowymi swetrami czyi szalikami. Jest miękka oraz bardzo ciepła, dlatego często wykorzystywana jest we wspomniany sposób. Dla tych, którzy lubią robić coś na drutach, jest głównym produktem, z którego wytwarzają swoje rękodzieła. Ze względu na swoje właściwości, stosowana jest na na największą skalę w przemyśle odzieżowym, jako tkaniny dominującej w produkcji na przykład płaszczy. Spory wybór kolorystyczny i jakościowy to plusy tego materiału.

owca na wełnę

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna jest produktem w pełni naturalnym, który uzyskiwany jest z sierści zwierząt takich jak np. owce i merynosy. Produkty z niej wykonane wyróżniają się dużą termoizolacją. Wykorzystywana jest także ze względu na higroskopijność oraz dźwiękochłonność, a także pochłanianie szkodliwych promieni UV, w branżach innych niż odzieżowa. Ma niewiele wad, ale jedną, która szczególnie dotkliwie odczuwalna jest przez posiadaczy wykonanej z niej odzieży, jest skłonność do filcowania się. Istnieją różne procesy obróbki wełny.

Jednym z ich produktów jest wełna parzona (więcej o wełnie parzonej). Charakteryzuje się ona tym, że jej brzegi nie ulegają procesowi strzępienia. Istotne jest to szczególnie w przypadku, gdy powstają z niej wyroby, które mają mieć ładne szwy zewnętrzne. W ten sposób, wełna (lamalama – przejdź do nas po linku ten odnośnik) parzona daje duże pole do popisu osobie, która z niej szyje. Natomiast wełna (zobacz włókniny igłowane od producenta) gotowana to typ wełny, który poddany został działaniu temperatury, pod wpływem której skurczył się. Daje to efekt większego zbicia tkaniny. Wełna gotowana stosowana jest do produkcji takich elementów odzieży jak szale, nakrycia głowy, płaszcze. (zobacz na LamaLama).

Ten typ wełny wyróżnia się dobrym zatrzymywaniem ciepła, co sprawia, że odzież z niego wykonana sprawdza się nawet podczas bardzo niskich temperatur. Ponadto, plusem tego rodzaju materiału jest także mniejsza podatność na wnikanie w strukturę materiału nieczystości, a jednocześnie mniejsza alergiczność. Wyroby z niej wytwarzane nie powoduję, że skóra swędzi lub robią się na niej alergiczne zmiany. Dlatego produkty z wełny powracają do łask. Coraz szersze stosowanie tego materiału w produkcji odzieży świadczy o tym, iż jest to materiał niezastąpiony oraz ponadczasowy. Oryginalność wzorów i szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie włóczkę czy gotowy produkt idealny siebie.