Dobrze ubrana Klasa i szyk

Jak zmieniła się obecna funkcja biżuterii dla mężczyzn

Klejnoty jeszcze do niedawna kojarzone były tylko i wyłącznie z kobietami. Pierścienie, wisiorki były swego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie nosząca je dama zajmowała. No i bez cienia wątpliwości dodawały – tak jak obecnie – wdzięku noszącej je kobiecie.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Dżentelmeni raczej stronili od podobnych rzeczy jak: męskie naszyjniki czy bransolety dla mężczyzn, bowiem inaczej zaznaczali swój status społeczny. Dżentelmen głównie miał być osobnikiem zaradnym, ochraniać rodzinę przed niebezpieczeństwami. Do prawidłowego odegrania tejże funkcji społecznej nie trzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci przeróżnych ozdób. Stąd wszelkiego gatunek błyskotki zwykle uznawane były przez dżentelmenów za bezcelowe lub nawet jako znak zniewieścienia.

Pojedynczym wyjątkiem od tej reguły były ongiś sygnety dla mężczyzn, wkładane bardzo chętnie właśnie jako przejaw pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja właściciela. Początkowo sygnety pełniły rolę czysto praktyczną – były formą podpisu. Znak wytłoczony na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczęć taka miała również moc prawną. Dokument parafowany takową pieczęcią uważany był za ważny i zobowiązujący. Z biegiem czasu ten konkretny aspekt sygnetów dla mężczyzn utonął w mrokach przeszłości. Dzisiaj pozostała tylko jego funkcja dekoracyjna.

Czy wiesz, gdzie także można przeczytać inne tego rodzaju wiadomości? Jeżeli nie, to kliknij na ten link i zerknij na treść (http://agelesscosmetics.pl/wiek-jest-twoim-sprzymierzencem-nie-wrogiem/) opublikowanego w tamtym miejscu materiału.

Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, iż jego właściciel jest szlachcicem.

Z początkiem XXI w. pomału zmienia się myślenie o biżuterii męskiej. Można spostrzec coraz to większą wolność w dopuszczaniu tego co jest męskie a co nie. Pan który ma pragnienie aby się za pomocą piękne sygnety dla mężczyzn się upiększyć, nie musi się obawiać że wyda się śmiesznym. Co więcej – uznani kreatorzy mody męskiej coraz częściej w swoich projektach sięgają właśnie po tego rodzaju elementy jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Obecnie często tego rodzaju ozdoby uznawane są jako sposób na wyrażenie własnej indywidualności. Jest to mym zdaniem jeszcze kolejny symbol zachodzących obecnie przemian w funkcjach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednak powinniśmy zachować ostrożność w obdarzaniu znajomych panów podobnymi podarunkami, chyba że dobrze znamy gust osoby którą chcemy obdarować.