Dobrze ubrana Klasa i szyk

Tkaniny na chłodny czas jesienno-zimowy – najciekawsze trendy.

Wełna to włókno naturalne, pozyskiwane z okrywy włosowej owiec, wielbłądów, kóz i innych zwierzaków. Włókno wełniane ma charakterystyczne cechy (np.: łuskowatość, karbikowatość, posiada także lanolinę), dzięki jakim nadaje się wspaniale do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów tkaninowych. Owcza wełna uzyskana przez strzyżenie owiec, zwana także runem, stanowi świetny surowiec włókienniczy do produkcji wysokiej jakości materiałów, dzianin oraz włóknin. Na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny wytwarzano już w starożytności. Należytej jakości strzyżę, nader miękką, aksamitną, o cieniutkich włóknach, długości od okołu 4 do 12 centymetrów, otrzymuje się z owieczek rasy merynos.

sweter wełniany

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna gotowana jest to materiał o nader szerokim zastosowaniu w krawiectwie. Jest mięciutka, ogromnie miła w dotyku, elastyczna, lejąca. Jest w użytku tkaniną niezmiernie ciepłą, a zarazem przewiewną ze względu na swój wełniano-wiskozowy skład. Wełna gotowana nadaje się na suknie, żakiety ale także na zimowe płaszczyki (po uprzednim ociepleniu), czapeczki, szaliki, swetry. Aksamitna budowa supełkowa surowca przywodzi na myśl wełnę buckle, jest od niej jednakże troszeczkę cieńsza, jednak tak samo ciepła. Wełna gotowana jest surowcem nadzwyczaj dobrze układającym się, łatwym w szyciu oraz godnym polecenia. Wełna (http://lamalama.pl/) gotowana różni się tym od zwykłej wełny, iż po obróbce cieplnej obkurcza się, dzięki czemu jest bardziej ciasna. Takowa geowłóknina producent jest zatem cieplejsza (świetnie sprawdza się przy ujemnych temperaturach), bardziej odporna na poplamienia oraz nie wywołuje reakcji uczuleniowych (np.:drapanie), co naturalna wełna –

garsonka
Jest to kapitalny kompan na jesień i zimę. Wełna parzona to gruba, a jednocześnie bardzo miękka, wysokiej jakości tkanina. Przez swój splot sprawia, iż wykonane z niej odzienia są nader wyszukane, nietuzinkowe jak także ponadczasowe. Wełna parzona posiada doskonałe własności termoizolacyjne. Wełna parzona idealnie nada się na: okrycia wierzchnie jak: płaszcze, katany, jesienne garsonki, pledy. Kolejną atrakcyjną tkaniną jest dzianina futerkowa, jednakże o niej napiszę w kolejnym artykule.