Dobrze ubrana Gustowne dodatki

Biżuteria, jaka przez wiele lat nie zmienia swojej roli i ciągle pozostaje bardzo cennym nabytkiem dla kobiety.

Biżuteria od bardzo dawna stanowiła element ozdoby, który wzbudzał pożądanie pań niezależnie od wieku i stanu posiadania. Dziś również stanowi uroczy dodatek, uzupełniający kreację i zadający szyku właścicielce.

Przez poprzednie lata moda i wzory się zmieniały, niektóre z materiałów pojawiały się w wyrobach biżuteryjnych i zostawały na stałe, inne były tylko chwilowym krzykiem mody i w szybkim tempie odchodziły w niepamięć. W zależności od mody, biżuteria przyjmowała formę niewielkich klejnocików, lub też rzucała się w oczy – oprawki okularowe – w postaci krzykliwych, dużych i niekreślonych wzorów. Tak naprawdę kilka rzeczy przez lata nie ulegało większym zmianom. Przede wszystkim metale typu złoto czy srebro cały czas są modne i znajdują nabywców niezależnie od trendów. Ma to również związek z tym, że metale te, tak samo jak kamienie szlachetne, stanowią rodzaj inwestycji, gdyż trzymają swoją wartość. Tak na przykład kolczyki srebrne czy złote, które znudziły się właścicielce, można oddać do złotnika, a ten przerobi cenny metal w inną piękną

Przez lata regułą było to, że biżuterię robili nieliczni specjaliści, czyli właśnie jubilerzy oraz złotnicy. Ich kunszt był ceniony w okolicy a świecidełka cieszyły się dużą renomą, mimo niekiedy dość zaporowej ceny. Ich zaletą było to, że jako ręczny wyrób, były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W epoce taśmowej produkcji, do sklepów zaczęły trafiać wyroby mniej interesujące, nastawione na mało zamożnego i mało wymagającego odbiorcę. ozdobę.

zobacz więcej

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowe bransoletki srebrne czy tombakowe pierścionki mogło nosić nawet kilkaset pań. Taka unifikacja prowadziła także do obniżenia jakości biżuteryjnych wyrobów. Na szczęście rynek szybko weryfikować zaczął te nieciekawe trendy i od wielu już lat górę bierze indywidualność przedmiotów i niepowtarzalność wyrobów. Znaczącą różnicą będzie jednak to, że dzisiaj za produkowanie biżuterii zaczynają się brać osoby nie mające zupełnie doświadczenia w zawodzie złotnika.

Będzie dobrze, jeżeli będą przynajmniej posiadać odpowiedni zmysł estetyczny. Wówczas wytwarzane chałupniczą metodą cudeńka z drucików, koralików, modeliny albo sutaszu mogą mieć szansę żeby zaistnieć w świecie biżuterii.