Uroda

Motywujące rankingi

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również oczekiwania klientów. Widać to również w sytuacjach innych od zakupów porządniejszych jakościowo towarów lub zwracaniu większej uwagi na jakość usług. Wymagamy także lepszego poziomu usług realizowanych przez instytucje państwowe, w tym przede wszystkim opiekę zdrowotną. Jednak w jaki sposób ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych oddziałuje parę czynników, z których większość jest zdecydowanie subiektywna. Każdy nieco w inny sposób odczytuje działania drugiej osoby, posiada inne oczekiwania odnośnie efektów czy warunków leczenia. Różnorodność w interpretacji elementów usługi terapii powoduje, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są możliwe do obiektywnej oceny czynniki jak doświadczenie doktora lub celność w orzekaniu rodzaju dolegliwości i przypisywaniu leków. Idealne byłoby posiadanie tak wyników oceny obiektywnej jak i poszczególnych opinii pacjentów, tylko gdzie je zdobyć?.

Kilka lat temu głównym źródłem informacji na temat poziomu opieki zdrowotnej w określonym miejscu byli znajomi. Można było zdobyć komentarz na przykład od babci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci dermatolog z Krakowa jest najlepszym miastem, w którym można go szukać!”. Niestety tego typu opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze często okazywały się sprzeczne ze sobą.

Problem ten zmniejszył się, kiedy przy próbach znalezienia najlepszych ofert zwróciliśmy uwagę w stronę Internetu.

Zaciekawił Cię ten opis? Jeżeli tak, to wejdź do kolejnego zagadnienia i czytaj dalej nietolerancja pokarmowa badania warszawa o tym, co niezwykle Cię ciekawi.

Wystarczyło wpisać w okienko wyszukiwarki frazę „ ginekolog Warszawa” i po chwili otrzymywaliśmy setki powiązanych treści. Tu też pojawił się istotny problem – nadmiar informacji. Przeczytanie licznych stron z paroma opiniami na każdej wymagałoby mnóstwa czasu i byłoby dosyć trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem utworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę znaleźć jeden ze wspomnianych rankingów, które w przejrzystej formie informują o średniej ocenie wielu pacjentów oraz ich osobistej opinii na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach oceny są nie tylko ogólne, ale także za różne elementy składające się na wizytę czy przebieg leczenia. Opcja wyszukiwania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest także bardzo wygodna.

Wiemy już skąd czerpać informacje na temat aktualnej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież analogiczne rankingi powstają nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie motywująco na poprawę jakości pozostałych ofert.

Więcej informacji i przykład opisanych rankingów dostępny na przykład na stronie .