Moda a finanse Moda w biznesie

Jak efektywnie opracować budżet domowy?

Zbliża się koniec miesiąca, a Ty znów zamyślasz odmrażać gotowe pożywienie do czasu wypłaty? Widmo nadprogramowych kosztów Cię przeraża? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się w jaki sposób efektywnie opracować domowe wydatki.

pieniądze

Źródło: pixabay.com
Planowanie miesięcznego budżetu zaczynamy od podsumowania środków, jakimi w danym momencie dysponujemy, doliczając te, jakie pozostały z poprzedniego miesiąca jak też otrzymany przelew z wynagrodzeniem.

Jeżeli opisywany artykuł jest według Ciebie ciekawy, świetna witryna na pewno też będzie warta Twojego zainteresowania, gdyż odnajdziesz tam inne tego typu wiadomości.

Do podsumowania budżetu dokładamy pieniądze, które mamy na koncie, w portmonetce czy też na innych bankowych rachunkach. W następnej kolejności w ustalaniu założeń budżetu domowego przechodzimy do spisania całkowitych kosztów, które trzeba ponieść. Na początek przyjrzyjmy się wyłącznie następnemu miesiącowi. Co nam będzie do tego potrzebne? Na pewno rachunki za energię, gaz itd., paragony (przykładowo za większe sprawunki ), a także karteczka i długopis.

W środku piszemy kwotę netto naszych zarobków (uwzględniwszy dodatki przykładowo w postaci premii). Pierwsza część będzie dotyczyć wydatków, jakie są stałe, a więc: opłata za wodę, prąd, czynsz do spółdzielni, telewizję, raty (zobacz zapraszam tutaj…) kredytu, ubezpieczenia, wydatek na paliwo oraz przejazdy miejską komunikacją – wszystkie te kwoty zapisujemy obok a poniżej sumujemy. Następna partia wydatków to te, jakie poświęcamy na konsumpcję – zakupy spożywcze, życie kulturalne (kino) po czym kolejny raz – rozdzielamy i sumujemy.

Zestawiamy planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jesteś na plusie? To doskonale. Jesteś na minusie? Przeanalizuj jeszcze raz powstałe koszty oraz zastanów się, które z nich będziesz w stanie ograniczyć.