Moda a finanse

A może jednak Wyspy Brytyjskie i tamtejszy system podatkowy? A może jednak zostać w kraju i kreować budżet nas wszystkich?

Polacy od zawsze znani są z życiowej zaradności. Ludzie z z zagranicy chwalą nas za konkretność, dążenie do celu oraz elastyczne dopasowywanie się do niespodziewanej sytuacji. Czasami nie jest to jednak przedsiębiorczość w powyższym modelu. Nastawienie na utarg, zdolność unikania niedogodności oraz inteligentne podejście do przeciwności to tylko jedne z kilku z cech, które lata systemu socjalistycznego wykształciły u Polaków.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Duża grupa Polaków woli mieć własny biznes, w którym będzie kierować swoim przedsiębiorstwem na swój sposób. Analogicznie wygląda kwestia z formalizowaniem firmy. Zakładanie działalności gospodarczej od dłuższego czasu przyprawia wiele kłopotów przedsiębiorcom. Z jednej strony lenistwo i chęć działania w najprostszy sposób na starcie powodują, że owo formalizowanie przebiega w granicach państwa. Jednak z drugiej strony są duże składki, podatki (księgowa trójmiasto) oraz kłopoty, które niesie za sobą krajowy system prawny.

Tym samym spora część pracodawców szuka innych rozwiązań.Jednym z nich jest zakładanie działalności gospodarczej poza granicami kraju. Bardzo popularnych wyborem wydaje się Zjednoczone Królestwo, która oferuje preferencyjne możliwości dla formalizowania raczkujących biznesów.

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz łatwości działania i klarowności praw i obowiązków, daje niewysokie stawki podatkowe w porównaniu do generowanych przychodów. Kolejnym negatywnym aspektem polskiego prawa podatkowego są restrykcje. Opóźnione płatności są karane poprzez ośmioprocentowe odsetki ZUS , które pomimo to i tak są niższe niż przed latami. Co prawda wprowadza się ułatwienia takie jak dowód wewnętrzny . Zastępuje on fakturę w sytuacji, gdy nie trzeba jej wystawiać. Dla firm jest to podkładka w wielu przypadkach, takich jak podróże służbowe, opłaty za media. Nie jest to jednak wystarczająca zachęta, by zaradny biznesman rzucił Wyspy i wrócił z biznesem do kraju.

Tworzenie dobrze rozwijającego się i dochodowego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i byciem świadomym częstych zmian. Czasami są to zmiany tak duże, że mogą obejmować nawet przeprowadzkę do innego kraju. Jednak na szczęście prawo pozwala na jedynie formalną zmianę adresu, a samym przedsiębiorstwem będzie się i tak zarządzać z każdego miejsca na świecie. Więcej na